Виховний захід у 8 класі



Тема: Запобігти, врятувати,  допомогти.
           Порядок дій у надзвичайних ситуаціях.
Мета: ознайомити учнів з найбільш характерними надзвичайними ситуаціями та з порядком дій у деяких надзвичайних ситуаціях; узагальнити знання про стихійні лиха, про сигнали цивільної оборони та оповіщення населення у випадку стихійних лих та аварій; розвивати вміння правильно діяти у надзвичайних ситуаціях; виховувати навички самодисципліни, організованість, впевненість у своїх силах та прагнення допомогти тим, хто цього потребує. 

Обладнання: фотографії та слайди, правила та інструкції для учнів.
                                                         Хід уроку:
      І. Організація класу до уроку.
Оголошення теми і мети уроку.
     ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
(демонстрація слайдів із видом Землі з космосу – слайд 2)
- Погляньте, на фото нашої планети з космосу. Яка вона на вашу думку
?
     Ми часто чуємо слова : “Земля – наш дім”. На ній є блакитні озера та річки, моря та безмежні океани. Зелені ліси, безкраї пустелі, величезні льодові простори, мальовничі села та прекрасні міста (слайди 3- 16)
     Живучи на Землі, люди, не замислюючись, роблять їй дуже боляче: руйнують надра, змінюють русла річок, забруднюють повітря й воду, знищують рослини і тварин. Наша планета дуже болісно реагує на таке ставлення і нерідко відповідає нам «взаємністю»: стихійними лихами, від яких руйнуються міста, села, дороги, і навіть інколи гинуть люди. Такі ситуації називаються «надзвичайними». (Слайд 17)

     ІІІ. Основна частина
1.  Спробуємо дати визначення поняттю «надзвичайні ситуації»
Складання асоціативного куща (на дошці)
. Надзвичайна ситуація це…
Надзвичайні ситуації – це такі ситуації, що призводять до порушення нормального життя, а іноді до загибелі людей та знищення матеріальних цінностей  (слайд 18).
За походженням розрізняють 4 групи надзвичайних ситуацій:
         техногенного
         природного
         соціально-політичного
         воєнного характеру (слайди 19-26)
- Які природничі НС характерні для нашої місцевості? (ожеледь, гроза, буря, снігопад, повінь, лісові пожежі, посуха, землетрус)

2. Мозковий штурм: Що таке стихійні лиха? (слайди 27-28)
 З‘єднати назву ситуації з її визначенням (на дошці):
Повінь
Небезпека від вогню
Пожежа
Коливання земної кори
Землетрус
Значне затоплення місцевості, яке виникає внаслідок підняття рівня води в річці, озері, морі
 Яку небезпеку містять ці надзвичайні ситуації?
         Повінь – затоплюються великі ділянки суші, будівлі, житло, псується майно, гинуть люди та свійські тварини.
Землетрус – пошкоджуються або руйнуються будівлі, дороги, мости, гинуть або зазнають поранень люди.
Пожежа – гинуть люди, пошкоджується або знищується майно.
3.       Хвилинка – цікавинка (повідомлення учнів):  (слайди 29-46)
Під час повені, зберігайте спокій, уникайте паніки;
         Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі;
         Негайно залиште зону затоплення;
         Перед виходом з будинку вимкніть електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубках;
         Відчиніть хлів – дайте худобі можливість врятуватися;
         Підніміться на верхні поверхи (якщо будинок 1-поверховий – займіть горішні приміщення;
         Залишайтеся на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях до прибуття допомоги. Сигналізуйте рятувальникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти;
         Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, які допоможуть втриматися на плаву до прибуття допомоги;
         Перевірте, чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по можливості допомогу.
    Ознаки близького землетрусу:
- різкі зміни рівня води у водоймищах або її помутніння;
- запах газу в районах, де раніше цього не було;
- занепокоєння птахів і домашніх тварин;
- слабкі поштовхи земної поверхні;
- порушення в роботі радіо, телеграфу, електромагнітних приладів.
- У Японії дуже часто відбуваються землетруси. Японці в своїх домашніх акваріумах містять особливі види рибок, по поведінці яких дізнаються про майбутній землетрус. За декілька годин до поштовхів, рибки починають поводитися неспокійно, викидаються з води.
Що робити, якщо в квартирі несподівано виникла пожежа? Досвідчені  професіонали – пожежники відповідають на це питання так: «Головне – не панікувати. Перше, що треба зробити, – подзвонити «101». Потім йти з квартири, щільно закривши за собою двері».
- Багато людей, наприклад, не знають, як небезпечний дим. Адже в кіно і по телевізору пожежу звичайно показують так: бушує вогонь, величезні язики полум'я у весь екран. І всі звикли думати, що полум'я – це і є головна небезпека. Насправді більшість жертв пожеж гине від диму. Чому? Сучасні меблі, лінолеум, шпалери – все це робиться за допомогою хімії. І при горінні утворюється багато отруйних газів. Варто людині кілька разів ковтнути такий отруєний дим – і він непритомніє, задихається. Якщо в квартирі дим, треба дихати тільки через мокру тканину (рушник, хустка). А до виходу пробиратися пригнувшися або навіть поповзом – внизу диму звично менше
 ІV. Перевірка знань учнів при дії у надзвичайних ситуаціях
1.     Тестові завдання (робота в парах):
1. При пожежі дзвонити… ?
2. Що потрібно зробити в першу чергу при пожежі в квартирі?
а) спробувати згасити вогонь самостійно;
б) піти з квартири, щільно закривши за собою двері;
в) подзвонити в пожежну службу.
3. Разом з приятелем ти їдеш в ліфті. Він дістав сірники і хоче підпалити кнопки ліфта. Що ти робитимеш?
а) скажу, що не можна так робити, тому що нас покарають;
б) просто дивитимуся, що вийде;
в) заберу у нього сірники і поясню, що ми ризикуємо задихнутися отруйним димом.
4. Чому треба дихати через мокру тканину, якщо в квартирі димно?
а) мокра тканина не дає вогню закоптити особу:
б) мокра тканина оберігає від розжареного повітря і отруйних газів диму;
в) мокра тканина охолоджує тіло.
5. Ти сидиш удома, робиш уроки. І раптом відчуваєш запах диму, який йде від вхідних дверей. Вийшовши на балкон, ти бачиш, що двома поверхами нижче з вікна вириваються клуби диму. Дорослих удома немає. Як ти діятимеш?
а) спробую додзвонитися мамі на роботу;
б) подзвоню «101», повідомлю, де пожежа, назву адресу. Потім заткну мокрою ганчіркою щілину під дверима і чекатиму пожежників;
в) піду шукати підручник «Основи здоров‘я», де написано, що робити в таких випадках.
6. Більшість жертв пожеж гине від…?
а) … страху;
б) … отруєння димом;
в) … опіків.
Після відповіді учні звіряють із записом на дошці:
1) 101; 2) в; 3) в; 4) б; 5) б; 6) б. (Самооцінка учнів)
Що найголовніше потрібне, якщо виникне небезпека пожежі або землетрусу (Не піддаватися паніці, слухати і швидко робити те, що говорить вчитель!)
V. Закріплення вивченого.  
Повідомлення учнів ( сдайди 47-50)
1. Робота в групах «Закінчи речення »:
Повінь:
- у разі виникнення загрози затоплення треба виходити в безпечне місце: …,
- якщо опинились у воді, треба скинути з себе … і плисти до …
- можна скористатися плаваючими поблизу …
Землетрус:
- якщо ти знаходишся в будинку, з нього потрібно …
- з одноповерхового будинку можна вибратися через …
- з багатоповерхового будинку треба виходити …
- на вулиці треба швидко відійти від … та йти у напрямку …
- якщо з приміщення вийти неможливо, треба стати в …
Пожежа:
- виявивши загоряння, негайно телефонуй за номером …
- головне правило: не …
- гасити невелике полум‘я можна …
- якщо пожежа застала в лісі, виходити треба …
- якщо в приміщенні багато диму, пробиратися треба …


Вчитель:
     В нашій країні існує Міністерство з надзвичайних ситуацій. До його підрозділів входять рятувальні служби. Вони виконують такі завдання:
- проводять аварійно-рятувальні роботи;
- навчають населення, як поводитися в надзвичайних ситуаціях;
- захищають людей від наслідків надзвичайних ситуацій;
- запобігають виникненню аварій, катастроф, вибухів, пожеж тощо.
Гасло, під яким працюють рятівники, звучить так:  «Запобігти, врятувати, допомогти».   У наш час надзвичайні ситуації трапляються частіше, тому що стала складнішою техніка, збільшилась кількість машин. До того ж не всі люди, які обслуговують техніку, сумлінно ставляться до своїх обов’язків.   Для допомоги населенню, яке потрапило у небезпеку, існують особливі формування людей, оснащені технікою. Вони працюють як у мирний, так і у воєнний час.   До таких формувань належать рятувальні служби на воді, у горах; служба швидкої допомоги; служба надзвичайних ситуацій; пожежна охорона; газова служба тощо.     Ми можемо викликати їх по телефону за такими номерами: 101 – пожежна охорона, рятівники, 102 – міліція, 103 – швидка допомога, 104 – газова служба: картки на дошці.
У нашій країні наймаштабніша надзвичайна ситуація сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС. (слайди 47-53)
2.     Практична частина.
Як люди дізнаються про надзвичайну ситуацію?
Про надзвичайні ситуації повідомляють по радіо чи телебаченню.
Для того, щоб людина увімкнула радіо чи телевізор, використовують звуковий сигнал – завивання сирен, преривчасті гудки на підприємствах. Пам’ятай, що це є попереджувальний сигнал ,,Увага всім!” Почувши його, негайно вмикай радіоприймач чи телевізор і слухай інформацію служби надзвичайних ситуацій. Ти можеш почути повідомлення про можливі стихійні явища природи (землетрус, зсув ґрунту, повінь, снігопад, пожежу, штормове попередження), промислові аварії на місцевому підприємстві, тощо.
Після повідомлення про надзвичайну ситуацію, пропонується також план евакуації населення або заходи щодо збереження здоров’я та життя оточуючих. Зберігай спокій, не панікуй. Виконуй усі накази. Після того як небезпека минула, служба надзвичайних ситуацій передає повідомлення про відбій тривоги.

VІ. Рефлексія.
1.     Якими є наслідки незвичайних ситуацій ( слайд 55)
         Травмування або загибель людей;
         Руйнування будівель, шляхів сполучення;
         Зараження місцевості;
         Затоплення, пожежі тощо.
2.     Хто спричиняє стихійні лиха ? (слайд 56-58)
3.     Яке стихійне лихо вбиває все живе на Землі?
4.     Який сигнал штабу ЦО про НС?
5.     Які дії після сигалу? (слайди 59-60)
VІІ.  Підсумок уроку.
 Наш урок закінчується. Тепер давайте знову поглянемо на фотографію нашої планети. Планету Земля людина тримає у своїх руках – добрих, надійних, турботливих. Адже Земля – це наша домівка, ми будемо піклуватися про неї, і вона відповість нам взаємністю.
(Слайди 61-62)

Коментарі